Velikonoční nádivka se špenátem

Čekání na kopřivy skončilo. Nejsou. U nás, tam kde jich dříve bývalo tolik, dnes není vůbec nic. Nádivku peču jednou za rok, vždy na Velikonoce, proto Velikonoční nádivka, ale tak si říkám, že takové spojení chutí a bylinek si zaslouží být na stole častěji. Při volbě bylinek a zelených listů máte volné ruce. Kopřivy, bazalka, špenát, pažitka, oregano, medvědí česnek a tak dále. Díky letošnímu nedostatku kopřiv jsem odbočila od klasiky a už se k ní nevrátím. Když kopřivy budou, přidám je příště, ale určitě nebudou tvořit dominantu celé nádivky tak, jak tomu bývalo. Je to rychlé a jednoduché, vždyť to známe.

Potřebujete

6 rohlíků
1 větší hrneček mléka
300 g uzeného masa
1 hrst petrželky
2 hrsti baby špenátu
2 polévkové lžíce pažitky
4 vejce
Sůl
několik slabých plátků másla

Rohlíky nakrájejte na menší kousky. Krájím na kolečka a ty pak na čtvrtiny. Rohlík zalijte hrnečkem mléka. Přidejte 4 žloutky, sůl a promíchejte. Uzené maso nakrájejte na malé kostičky, přimíchejte k rohlíkům a přidejte na krájený špenát a na jemno nasekanou pažitku a petrželku. Špenát zbavuji silnějších stonků. Množství špenátu a bylinek je orientační, čím více dáte, tím zelenější nádivka bude. Bílky vyšlehejte do pevného sněhu a opatrně zamíchejte do těsta.

Nádivku peču ve vyšším pekáčku vyloženém pečícím papírem. Na povrch nádivky dejte pár tenkých plátků másla. Čím vyšší budete pekáč mít, tím déle budete nádivku péct. Cca 2 cm vysokou nádivku jsem na 200 stupňů pekla 30 minut.

Hotovou nádivku poznáte tak, že povrch bude zlatý a nádivka pevná. Výborná je ještě horká. Po studené se také hnedka zapráší. Já tohle miluji. Vyzkoušejte 🙂


Tip: Pokud máte chvíli času navíc, rohlík před namočením opečte na sucho na pánvi. To stejné můžete udělat také s masem. 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *