Vánoce – 1. část přípravy na Advent

Každý rok chci mít nakoupené vánoční dárky do konce listopadu a nikdy se mi to nepovede. Letos tomu není jinak, měla jsem plán a já mám vždycky plán, pravidlo nebo jasnou představu. Bylo mi celkem jasné, že s Emmou nebudou přípravy na vánoce jednoduché, plán byl takový, že do konce listopadu budeme mít nakoupené dárky a hotovou kompletní výzdobu. Napsala jsem si také seznam  věcí, které na vánoce chybět nesmí, znáte to.

Františky, stuhy, svíčky, lepenka, balicí papír…

Je 30.listopadu 5 hodin ráno a je to jediná chvíle, kdy mám možnosti něco napsat. Tak brzy ne protože bych nemohla spát, ale Emma se poslední dobou budí zásadně ve 4:20 a jako náhodou se mi ji povedlo na chvíli uspat. Vánoce jsou pro mě jedno z nejoblíbenějších období roku a proto si na přípravě dávám záležet. Realita je taková, že ač je 30. listopadu a dárky nemáme zdaleka všechny koupené, ale máme je vymyšlené a to bývá někdy ta nejtěžší část. Dekorace je z 99 % připravená na první adventní neděli a už chybí jen naplnit látkový adventní kalendář, který jako každý rok Luky miluje. Látkové adventní kalendáře mám doma dva, jeden s malinkými kapsami z obchodu Tiger, pokud na rychlo nějaký potřebujete, zastavte se tam, mají látkový i papírový který můžete naplnit podle dětí. Druhý, velmi oblíbený je látkový kalendář z Tchibo. Máme ho asi 4 roky, možné déle a používám ho zároveň jako dekoraci. Přežil i pračku, jen mi opadaly čísla a tak jsme je s Lukym poctivě lepili zpátky.

Další dekorace kterou doma tvoříme je adventní věnec. Výroba je jednoduchá, postačí vám k tomu kulatý korpus ( ze slámy nebo polystyrenu), větvičky jehličnatých stromů, drátek, bodce na svíčky, svíčky a pár ozdob. Když nestíháte, kupte si v obchodě celou skořici, badyán a doma si nasušte pár koleček pomeranče, i tak vypadá věnec překrásně. Použít se dá ale skoro cokoliv z vánočních dekorací. Když se mi něco někde líbí, koupím to a schovávám si to v takové tvořící krabici, ze které většinu roku čerpám při výrobě dekorací. Dost větší z věnce zbylo a tak jsem z toho udělala ještě takový hodně improvizovaný květináč a věnec na zeď na schodiště. Dekoraci do oken nedávám, máme je do zahrady a není to moc vidět, jen si neodpustím pověsit zlatou svítící hvězdu, kterou mám od dětství, ona i vypadá že má za sebou skoro 30 let života,ale já stále nejsem připravena se jí vzdát. Stejně tak má Luky v pokoji svítící stromeček k zavěšení už asi 5 let. Emma už má také svou první vánoční dekoraci, malou dřevěnou ozdobu, baletku. V adventním čase nesmí doma chybět vánoční hvězda, ne vždy se ale dožije Štědrého dne, já to s květinami moc neumím.

Před týdnem se mě ptala kamarádka, jestli už peču, trošku mě tím vyděsila, žila jsem v domnění, že je spousta času. Tak aby se neřeklo, upekli jsme tento týden pár perníčků. Nevím, kolik zvládneme letos druhů, 16 jako loni jich asi nebude, ale o něco se určitě pokusíme. Jestli máte nějaký oblíbený druh cukroví mimo klasických, budu ráda, když se o ně podělíte v komentářích nebo třeba na Instagramu a Facebooku. Mimo běžných druhů vánočního cukroví se chci zaměřit spíše na nepečené kousky, tam totiž odpadá riziko spálených plechů. Po víkendu se pustím do pečení tvarohové štoly, ta se po upečení zabalí do alobalu a až do Vánoc se uchovává v lednici. Všechny vánoční recepty a články z minulých let najdete pod záložkou vánoční. Odkaz vám dám také dolů nad fotky.

V prosinci nás čeká docela dost akci, ale ta největší je dnes, jako každý rok jedeme na první adventní víkend do Českého Krumlova. Fotky a videa budu dávat do stories na IG a FB.

Užijte si první adventní víkend, u nás začíná být velká zábava, Emma se od včera plazí a docela rychle, dobalíme a vyrážíme. 

ČAS VÁNOČNÍ – recepty a články z minulých let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *