Trio pomazánek

Večer k televizi, pro návštěvu, na party děláme všudepřítomné pomazánky. Tři základní pomazánky které mám ráda jsou vajíčková, papriková a česneková. Všechny bez masa a z něho vyráběných. výrobků. Pomazánky jsou velmi ryché, přísady jsou v každé domácnosti, pokud se vám ohlásí nečekaná návštěva, nevíce času zabere uvařit vejce.

Vajíčková pomazánka

3 vařená vejce
1 polévková lžíce majonézy
1 polévková lžíce nepálivé plnotučné hořčice
1 malá červená cibulka
sůl, pepř

Tato verze je přpravovaná též pro děti, proto nepálivá plnotučná hořčice. Někomu se to může zdát divné, ale některé plnotučné jsou opravdu jemně pikantní a dětem to při chuti vadí. Malá červená cibule dodá pomazánce chuť, ale neudělá ji příliš pálivou. Příprava je jednoduchá, vařená vejce nakrájejte  a pomocí vidličky rozmačkejte na co nejmepší kousky. Přidejte najemno nasekanou cibuli, hořčici a majonézu. Pořádně promíchejte a podle chuti přidejte sůl a pepř. Soli dík majonéze a hořčiči je potřeba spíše méně než více.

TIP: Jemnější uděláte pomazánku přidáním polévkové lžíce plnotučného tvarohu nebo žervé a najemno nasekanou jarní cibulku. Naopak pro pikantní verzi použijte krémžskou hořičici a cibule kolik jen budete chtit. Čím menší kousky cibule, tím více utvoří pomazánka jednotnou hmotu. Ikdyž je na to ještě brzy, tento recept se vám bude hodit na Velikonoce, až budete mít lednici plnou dětské výslužky. 

Česneková pomazánka

100 g taveného sýra
125 g plnotučného tvarohu ( polovina vaničky)
3 polévkové lžíce majonézy
3 stroužky česneku
sůl, pepř

Rozmačkané stroužky česneku utřete s trochou soli, ale raději méně, přisolit můžete vždy. Přidejte sýr a důkladně vydličkou propracujte s česnekem, když to neuděláte pořádně, budete mít v pomazánce kousky a to ne každému chutná. Dále zašlehejte tvaroh a případně podle chuti ještě dosolte a opepřete.

TIP: Pro výraznější chuť přidejte hrst nastouhaného parmazánu.

Papriková (Budapešť) pomazánka

125 g plnotučného tvarohu ( 1/2 vaničky)
1/2 větší červené kapie nebo jedna menší ( červená paprika)
2 kávové lžičky lahůdkové papriky
sůl

Na velmi jemno nakrájejte kapii, přidejte tvaroh a lahůdkovou papriku. Promíchejte a osolte. Tuto pomazánku osolte více než ostatní, není tak výrazná. Ideální spíše pro děti, není v ní nich co by nebylo dobré.

TIP: Pokud je na vás tato verze moc mdlá, přidejte namísto poloviny tvarohu tavený sýr, případně malou na jemno nasekanou cibuli. S pikantní cibulí dostane pomazánka hned jinou chuť.

 

Jaké jsou vaše oblíbené pomazánky? Ještě miluji hermelínovou a tuňákovou. Příležitostně sem také přidám tyto recepty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *