První trimestr

O tom, že těhotenství je doslova jiný stav, mě přesvědčilo až mé druhé těhotenství. Že jsem těhotná jsem zjistila na začátku pátého týdne a nebylo to nic překvapivého, jednoduše mi nebylo dobře. A to byl teprve začátek téhle jízdy na horské dráze.

 1. měsíc ( 0+0tt až 4+3tt)
  to jsem prakticky nevěděla, že jsem těhotná, zjistila jsem to až úplně na konci. A jak? Bylo mi špatně. Nezvracela jsem, ale motala se mi hlava na každém kroku, při pohledu na některé jídlo se mi dělalo špatně, pořád bych spala a ta ukrutná bolest břicha? Jestli mě tohle čeká celou dobu, tak to bude pecka.
 2. měsíc (4+4tt až 8+6tt)
  Začátek druhého měsíce byl ve znamení sílících nevolností a bolestí. Jak něco tak malého může dělat tak velkou neplechu? Jsem strašně unavená, chce se mi spát a přesto nemůžu usnout. Druhé těhotenství je alespoň co se týká začátku o dost horší než to první. Velkou roli hraje fakt, že už doma jedno dítě mám a celé je to náročnější na organizaci. Nízký tlak a bolesti hlavy jsou na denním pořádku.
  Stezka odvahy? Zkuste se projít v Praze pár ulicemi, takový koktejl pachů mě naprosto odrovnal.
  Po dalších 7 měsíců nesundám legíny, ikdyž v nich patrně umrznu, jestli nás čeká krásných -15 v zimě, jsou totiž nejpohodlnější.
  Nejčastější věta od jediné kamarádky-matky, která to ví, Počkej, bude hůř.
  Od 7 týdne je mi ještě hůř než předtím, co to proboha je?  Citlivost na pachy level milion, chuť je jedna věc, ale když pak mám jídlo sníst, je tu problém. Největší problém mám s masem, jím ho minimálně. Ukrutně mě bolí záda, krční páteř a připadám si jako s nonstop kocovinou. Neustále bych spala, můj čas nastává okolo 8 hodiny večerní, takže mě na nějaké akce moc neužije.
 3. měsíc ( 9+0tt až 13+2tt)
  Kamarádka tvrdí, že nevolnosti přejdou, ona je měla celých devět měsíců, celkem mě to děsí. Doktor říkal, že po 10. týdnu, kdy přebírá výživu plodu placenta mizí nevolnosti a nechutenství. No, jak u koho. Nemůžu ani otevřít lednici, ze vší té kombinace pachů je mi nevolno ještě více než normálně. Maso jsem přestala jíst úplně, včetně uzenin. Bojuji s mléčnými výrobky, vejci a čímkoliv aromatickým.

Vyšetření v prvním trimestru

Ze všech konverzací mám pocit, že co doktor, to jiný postup, různě časované vyšetření. U mě to bylo zhruba takhle, od pátého do třináctého týdne kontrola každé dva týdny. Vždy čistě jen ultrazvuk. v devátém týdnu jsem dostala průkazku a rovnou absolvovala na lačno odběry krve. V 11 týdnu výsledky krve, ultrazvuk a ve 13 týdnu kontrolní přeměření miminka. Zároveň mi byl v devátém týdnu doporučený Prvotrimestrální screening na detailní kontrolu, odhalení vzorených vad a přeměření miminka. Už jsem o tomto vyšetření četla dříve a ikdyž jsem ho v prvním těhotenství neabsolvovala, tentokrát jsem pro klid duše chtěla. Objednaná jsem byla do pražského Gennetu na termín 13+0 tt. Více o tomto vyšetření napíši zvlášť, ale pokud o něm uvažujete, určitě jděte.

Pocity?

Ohlédnutí za prvním trimestrem je celková úleva. První tři měsíce jsou rizikové, nevolnosti tomu moc nepřidaly, bála jsem se. Ve dvanáctém týdnu mě během jednoho dne skolil zánět horních dýchacích cest a jediné východisko byly antibiotika. To mi na klidu úplně nepřidalo. Naštěstí vše dobře dopadlo a ve druhém trimestru jsem o kousek klidnější :-). Váha za první tři měsíce stále stejná jako na začátku, břiško ale rozhodně neodpovídá pouze třem měsícům a miminko je tam opravdu jedno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *