Na cesty

Letní dovolená před námi, a balení vrcholí. Máme před sebou cestu autem a krásných 10 dní u moře. Co vzít sebou nebo naopak nebrat se dozvíte níže. Já už se vidím na pláži s drinkem v ruce, fotky z Itálie a Chorvatska budu přidávat na Instagram,  blog vám informace, zážitky a fotografie dám do jednoho, možná dvou článků, ať z toho také něco máte a můžete se inspirovat na vaše dovolené.

V případě letadla se vám vyplatí koupit skořepinová nebo jiná zavazadla, případně tašky na kolečkách. My cestujeme převážně autem a velké těžké kufry jsou nepraktické, lepší je mít klasické cestovní/ sportovní tašky. Letos jsem pořídila taška hned ve třech velikostech v Decathlonu od značky Kipsta. Nejmenší modrá 20 litrů velká taška je Lukyho, když jede na víkend. Se 40 litrovou šedo růžovou si vystačím na víkend já. 60 litrovou tašku jsem pořídila na delší dovolené. Jestli se nám tam všechno vejde uvidíte na konci článku. Případně můžeme vzít všechny tři tašky, jejich velká výhoda je lehkost. Když je nebudu potřebovat, dají se také sbalit do menších taštiček. V ideálním případě bychom se měli na 10 dní pobytu u moře měli vejít do dvou z těchto tašek.
Já a seznamy věcí co sebou, to je dlouhý příběh. Bohužel doby, kdy jsem balila týden dopředu jsou ty tam, teď jsem ráda, že sbalím před odjezdem. Balím stylem, připravím si tašky a postupně do nich nosím věci, které jsem si napsala. Tímhle postupem mám za 15 minut sbaleno. Samozřejmě tomu předchází vyprat koš špinavé prádla a něco s mou velkou nechutí přežehlit. Žehlím nerada, dávno mi někdo řekl, kup si lepší žehličku. Žehličkou to fakt nebude;).

Oblečení
Pro Lukáška:  kraťasy, tílka, trička s krátkým rukávem +jedno obyčejné tričko, které Luky nosí i do moře, když sluníčko hodně pálí. Plavková trička nesnáší. Spodní prádlo zmiňovat snad nemusím a k nim přihodím dvoje krátké ponožky ( zpáteční cesta + rezerva). Slabší mikina nebo spíše tričko s dlouhým rukávem a kapucí, kdyby bylo večer chladněji a jedny hezké teplákové kalhoty.  Na cestu beru jednu teplákovou soupravu do rezervy, v Rakousku bývá chladno. Pár let zpátky jsem Lukymu balila spousty oblečení a nakonec více než polovinu nepoužil, celý den trávil v plavkách a jen večer jsem mu dala něco lepšího. S množstvím to teda nepřeháním a pro případ nouze se dá oblečení vždy přeprat nebo koupit. Pro panikařící maminky, které se bojí, co když bude všechno špinavé, co když toho bude málo, mám jedno doporučení. Kašlete na to, těm dětem je stejně jedno, jestli si hrají v čistém nebo špinavém oblečením. Když Lukyho donutím se jít převléknout protože si něco zapatlá, nakonec je on protivný a čisté oblečení za chvíli čisté není, takže je to ztráta času.

Pro sebe oblečení moc neřeším, během léta nosím jen své oblíbené kousky a ty také balím sebou. Většinou je jedná o lehké, prodyšné kousky převážně z H&M, volné kalhoty, džínové a plátěné kraťasy a jedna sukně na večer. K tomu  Jsou to dvoje šaty, lehčí, ideální do teplého podnebí. Pak už přibalím jen bavlněná tílka, hezký top na večer a možná i tam dám i své oblíbené roztrhané džíny o kterých Luky tvrdí, že v nich bydlí myši.

Lékárna

V dnešní době, pokud nejedete mimo civilizaci, máte lékárnu na každém rohu. Přece jen ale beru základ léků na coby kdyby:
Nurofen v tabletkách pro děti, Paralen 125, klasický Paralen a Ibalgin, Černé uhlí, Espumisan, Fenistil kapky a gel, Vincentka ve spreji, Rennie na žaludek, cucavé bonbony na krk, kapky do očí a kapky do uší (ty u moře bohužel využijeme také). Pro jistotu beru také teploměr, nahřívací polštářek do mikrovlnky, ortézu na Lukyho levou ruku a levandulový olej. Obvazy a náplasti snad zmiňovat nemusím a jako dezinfekci kupuji jen Betadine. Nůžky a pinzeta jsou samozřejmostí. Před odjezdem je dobré zjistit si, kde v okolí ubytování se nachází lékárna ( také jakou má otevírací dobu)a kde najdete první pomoc.

Kosmetika a propriety

Nekonečné téma většiny žen, nejsem jiná. Chlapovi stačí sprcháč a šampon, někteří to skloubí do produktu 2v1, maximálně si někteří berou holicí strojek a tím jejich výbava končí. Beru toho hodně, ale ať na tu kosmetiku koukám jak koukám, nic pryč dát nemůžu. Opalovací krémy ( faktory 15,20,30,50), krém po opalování, tělové mléko, sprchový gel, přípravky na vlasy ( šampon, kondicionér, olej do vlasů a přípravek na sluníčko, přece jen dostávají vlasy u moře fakt zabrat). Nemůžu se sžít s epilátorem a tak jsem věrná klasickým žiletkám, k tomu sebou všude beru Bi-oil, to je takový malý zázrak v lahvičce. Používám ho na tělo i obličej už několik let a nemůžu si ho vynachválit. Kamkoliv jedeme, beru menší balení vlhčených ubrousků a také vodu ve spreji. Všude sebou tahám žehličku na vlasy a i když jsem v pokušení vzít také fén, ten zůstane doma. V líčení jsem na tom lépe, vystačím si s tónovacím krémem, lehkým pudrem, černými linkami, řasenkou a paletkou kde je bronzer, tvářenka a rozjasňovač, u moře se líčím převážně, když se chystáme na večeři nebo do města, jinak to bude doslova nofilter.

Na pláž

Pikninová deka z obchodu Pepco je maximálně super, plážovou tašku jsem si koupila loni ve výprodeji v NANU NANA a nejraději bych ji nosila pořád. Plavky beru pro každého dvoje a osušky už jedině z mikrovlákna, lze z nich snadno vyklepat písek. Dál si vystačím s dobrou knihou a Luky si sebou vybral bagr, kyblík a lopatku. Cokoliv dalšího koupíme na místě. Jako pomůcku při plavání beru pro Lukáška pěnové rukávky, přestože poslední měsíc se snaží plavat bez pomoci, chce je k moři a uvidíme, zda je využijeme. Co se týká vody, tak ač ji Luky miluje, tak v hlubokém bazénu nebo v moři je strašpytel, musí se na něj opatrně, ale přesto doufám, že se konečně letos naučí pořádně plavat.

Auto

Lukymu jsem těsně před odjezdem pořídila novou autosedačku. Není nad bezpečnost při jízdě autem a ta stará už toho má dost za sebou. Při výběru jsem měla dvě podmínky, Isofix a kvalitu. Dost mě zarazilo, kolik se prodává autosedaček, které nejsou bezpečné. Mají krásný design ale provedení je bídné. Věřím tomu, že takové koupí spousta rodičů jen kvůli dětem a ceně, jsou totiž levné. Apeluji na vás, při výběru kvalitní autosedačky pro jakoukoliv věkovou kategorii nekoukejte primárně na cenu. Projděte si testy, recenze, není nad bezpečnost. Moje volba nakonec padla volba na značku Cybex. Už ji otestovat nestihneme, na dovolenou to bude premiéra a tak v ní Luky zatím sedí doma, prý aby si zvykl. Ještě, že už je velký a nepotřebujeme kočárek. O tom, jaký jsem na kočárky cvok a kolik jsme jich měli vám taky někdy napíšu. Do auta beru příruční tašku, malou, která pobere jen to nejnutnější a co je potřeba mít u sebe.

  • Doklady a kartičky pojišťovny
  • Cestovní pojištění
  • Peníze
  • Powerbanka
  • Telefon

Dále máme po ruce pro hladký průběh cesty

  • Lukymu telefon s pohadkami a sluchátka
  • Pití
  • Malou svačinu
  • Slabší deku
  • Albi tužku a hru do auta

A co dál? Těstě před odjezdem zkontrolovat zda jsou nabité telefony, technika, powebanka. Sbalit nabíječky, ty mám vždy raději po ruce. pro jistotu zkontrolovat zda jsou doklady a všechny možné kartičky tam kde mají být.

A co doma? Menší spotřebiče vypínám ze zásuvky. Zavřu přívod vody k pračce a všechny okna pořádně zavřu, bouřka může přijít kdykoliv a potopu bych doma mít nechtěla. Pokud opouštíte dům nebo byt celá rodina na delší dobu, je dobré se s někým domluvit, kdo vám bude vybírat schránku, aby to nebylo moc nápadné. Domluvit zalévání květin. Obstarat zvířata. Morče stěhujeme k babičce.

Celá tahle balící fáze probíhala zároveň se psaním článku a trvala 4 dny.Věci zabraly velkou a střední tašku. Tolik věcí, to se nezdá.

Jako poslední jsem koupila Lukymu na cestu hru od Albi – chytré vějíře od 5 let ( mají od 3let i od 7 let) a sobě k moři dvě knížky. Deníček moderního fotra a Laskonky od Báry Nesvadbové. Teď už jen klidnou cestu. Posíláme pusu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *