Lipno nad Vltavou

Na Lipno jezdíme již třetí rok. Na jaře, na podzim a v zimě. V létě jezdíme k moři a pak směr Šiklům mlýn. O tom jsem již psala v létě. Ubytování máme zařízené v soukromí, kousek od lesa, kterým se dostanete na sjezdovku.

Loni jsme byly na Lipně třikrát, v únoru, v říjnu a pak koncem roku. Spokojeni budete, ať pojedete jakékoliv roční období. Ubytovat se můžete u jezera nebo naopak u sjezdovky. Velký výběr najdete na booking.com nebo na stránkách Lipno.cz
Fofografie najdete na konci článku, je jich opravu hodně 🙂

Zimní zážitky

Místo, kde přes den funguje Fox park, večer slouží jako dráha pro bobování a sáňkování. Světla se rozsvítí cca v půl 6. Kopec je dlouhý tak akorát aby se děti vyblbly a vy jste na ně viděli.  My jsme se tam vyřádili každý den. Sáňky, boby, pekáč, lopata, použít můžete cokoliv a pokud sebou nic nemáte, není problém to zakoupit vedle restaurace Lanovka. Když zamrzne jezero a led je dostatečně silný vzniká Ledová magistrála. V roce 2009 byla Lipenská dráha  zapsána do Guinessovy knihy rekordů a stala se nejdelší upravovanou dráhou na přírodním ledě na světě. Loni jsme si bruslení užili. Luky stál poprvé na bruslích a šlo mu to moc pěkně. Já jsem si stoupla na brusle asi po osmi letech a první pocit nic moc. Pak už to šlo lépe. Když jsem získala větší sebevědomí hodila jsem takovou tlamu na led, že jsem to blbnutí na bruslích rychle rozmyslela. Bruslení mě baví a možná dokonce o trošku více než snowboard a lyže, ale zase nejsem úplně typ na takové ty malé stadiony, jezero, prostředí a ta atmosféra je něco úplně jiného. Pokud budete mít štěstí a pojedete na Lipno v době, kdy bude zamrzlé jezero, jděte si zabruslit, užijete si to. 

Lyžování
Před třemi lety se tady Luky naučil lyžovat. Jaké tříletý se poprvé postavil na lyže, vyzkoušel si to ve Fox parku a pak pokračoval s dědou na velkou sedačkovou lanovku. Já v tomhle ohledu bojuji. Od mala jsem lyžovala, někdy v pubertě jsem si usmyslela, že začnu jezdit na snowboardu. 7 let jsem jezdila na snowboardu, pak 3 roky nic a teď bych se měla vrátit na lyže se kterými si moc nerozumím. Po tolika letech, kdy jsem ovládala nohama jedno prkno mám najednou koordinovat obě? Také nedokáži zkoordinovat sebe na lyžích a dítě na lyžích. Nejraději bych se vrátila ke snowboardu a Lukyho na něm naučila také. Loni jsem mu chtěla snowboard půjčit, ale tak malé velikosti v půjčovně nemají. Za pár dní jedeme na hory, budeme se zastavovat také na Lipně a možná to prkno vyzkoušíme, když už konečně Luky do té velikosti dorostl.  Pro nejmenší děti je tady Bambini park, pohyblivý pás a mini sjezdovka o délce 45 metrů. Výhodou je, že u dítěte můžete asistovat bez vlastních lyží nebo snowboardu. Na Lipně najdete necelých 12 kilometrů sjezdových tratí a tři sedačkové lanovky. Pokud jedete třeba jen na výlet a na místě se rozhodnete jít na svah, můžete si vše zapůjčit na místě. Popřípadě si vybavení zarezervujte po internetu s příjemnou slevou. Na den dva vás půjčení na místě asi tolik nezruinuje, pokud ale jedete na více dní, určitě se vám vyplatí vypůjčení mimo lyžařská střediska, například v Praze je nespočet půjčoven. U jedné domlouvám zapůjčení vybavení pro oba, tak dám po dovolené recenzi, pokud tedy vše klapne. 

Bobová dráha

Pro mě největší šílenost, bojím se a mám vysoký pud sebezáchovy, Luky nemá žádný. Nebýt s Lukym sama, zážitky na bobové dráze bych ráda přenechala drahé polovičce. Mám smůlu, musím se účastnit. Občas mě vystřídá děda, ale Luky vyžaduje zážitky také se mnou. Areál Bobovka nabízí dva druhy bobové dráhy, korytovou a trubkovou. Při každém pobytu na Lipně nesmíme návštěvu Bobovky vynechat. 

Otevřeno je celoročně. Zážitek je to pěkný ale až po skončení. V průběhu to pro mě znamená  boj o brzdu, já chci brzdit, Luky ne. Pokud by se vám nechtělo, pustit děti samotné můžete od 8 let. Pokaždé, když jedeme tu bláznivou cestu dolů rychlostí blesku říkám Lukymu, že už na to v životě nevlezu. Příště ale jdeme zase. Součástí areálu je příjemná hospůdka kam můžete zajít na točenou Plzeň, Bombardino nebo kousek bábovky. Děti potěší horká čokoláda nebo párek v rohlíku. Sem už chodím mnohem ale mnohem raději. Tak na mě o víkendu myslete, až budu na zběsilé cestě na bobech dolů nadávat a snažit se brzdit, zatímco Luky brzdit odmítá a chce jet rychleji a rychleji. 

Království lesa

Velké hřiště se spoustou atrakcí uprostřed lesa. I tak by se dalo definovat Království lesa. Letos jsme tam zavítali s Lukym poprvé. Bludiště mezi stromy, obrovská trampolína, lanová sestava,  prolézačky pro malé děti a obří lanové centrum pro větší. Otevřeno mají od května do Října. Krásně je tu kdykoliv se sem vydáte. Království lesa je na samém vrcholu v zimě jinak zasněžených sjezdovek. Strávit tu můžete celý den, občerstvit se na několika místech a odpočinout si na některé z mnoha laviček. Do velké lanové sestavy můžete s dětmi a pokud se bojíte výšek tak jako já, nic moc pocit, ale zvládnete to. Jako máma tak překonávám své hranice a zažívám věci, které bych jinak pravděpodobně nezkusila. Po cestě z Království lesa se projděte po okolích lesích.Na podzim tam najdete spousty hub. Jak uvidíte na fotce níže, tolik jsme nasbírali jen po cestě přes les od apartmánu a zpátky. A nebylo to aktivní hledání hub. A navíc, byly neskutečně dobré. 

Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů na Lipně byla vybudována jako první svého druhu v roce 2012. Celková délka je 675 m a výška dosahuje 40 metrů. Výstup na stezku je příjemná procházka, kterou zvládnou i ti nejmenší. Bez problému můžete jít také s kočárkem. Když půjdete za pěkného počasí, bude jasno, tak uvidíte nádherný výhled. Má to svou krásnou atmosféru. Tuto procházku určitě nevynechejte. 

Občerstvení

Po aktivitách vždy vyhládne. Na výběr máte hned několik možností.  U bobové dráhy se můžete občerstvit v hospůdce Bobovka. U parkoviště ve Skiareálu najdete restauraci Lanovka. Restaurace je samoobslužná a vaří tam českou klasiku. Porce jsou opravdu velké. Chodíme tam rádi a často, vybere si každý. Skvělé je Foxovo dětské menu a také možnost vzít si jídlo na Hříbkovou terasu, která se nachází hned naproti u Sportbaru Hříbek. Vedle Lanovky můžete zaskočit na rychlé občerstvení nebo svařák do rychlého občerstvení Strojovna. Je to takový menší zastřešený stánek se sezením kde se vám udělají klobásu nebo párek v rohlíku. Na vrcholu sjezdovky se zastavte na Terase Kramolín. Odtud to máte kousek na Stezku korunami stromů. Na Terase Kramolín máte Lipno jako na dlani. A pokud už budete na svahu, tak mezi Dámskou  a Promenádní sjezdovkou najdete restauraci U Yettiho. Restaurace je samoobslužná stejně jako restaurace Lanovka.

U jezera se pak můžete najíst například v restauraci Paluba bar, Restaurant Bar Neuptunus, Blue Lipno nebo v restauraci Loděnice. Za příjemného počasí, s dobrým jídlem a výhledem na Lipno budete určitě spokojeni.

Loděnice

Tak jako Orlík a Slapy nabízí také Lipno možnost jachtingu. Ubytovat se můžete na břehu jezera. Když se vám nebude chtít vařit, občerstvíte se v restauraci Loděnice. Jak už název vypovídá, můžete si vypůjčit také loď a nejen to, mimo pronájmu plachetnic je zde také škola jachtingu. Pořádají jachtařské tábory pro děti a kurzy VMP. Loni v březnu jsem dělala zkoušky na průkaz VMP ( vůdce malého plavidla) a více o tom vám napíši v samostatném článku, přece jen sezóna jachtingu se blíží. Když si budete chtít loď půjčit, myslete na obuv s bílou podrážkou. Nabídka je široká a zapůjčit si můžete jak sportovní tak kajutovou plachetnici. 

Kousek od jezera Lipno se nachází dětské hrací centrum Hopsárium. Když už nevíte co s dětmi nebo je nepříznivé počasí, zastavte se tam. My většinou chodíme na hodinu, Lukášek se vyřádí a já si v klidu dám kávu, přečtu kousek knížky nebo si doplánuji aktivity. Větší centrum pak najdete v Českých Budějovicích. Relaxovat můžete zajít do bazénu a užít si výhled na Lipno z vířivky. 

Lipno samo o sobě nabízí pěknou přírodu, spoustu zážitků pro děti i dospělé. Vyžití jak v létě tak v zimě. Kdykoliv tam jedeme, tak jsem nikdy nezažila, že by se Luky nudil, naopak mám pocit, že tam čas utíká mnohem rychleji a nikdy nestíháme vše co bychom chtěli. A když se mi zrovna nechce na žádnou aktivitu, jdeme se jen tak projít na dětské hřiště nebo kolem vody. Spokojený tu bude každý, protože si tu každý může najít to své. Určitě jsem na spoustu věcí zapomněla, tak pokud vás cokoliv zajímá, napište mi pod článek nebo na Instagram. Ráda vám na cokoliv odpovím :-). 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *