Chléb bez mouky s oříšky a semínky

Vícezrnný, semínkový, oříškový chléb. Na internetu ho najdete pod různými názvy a receptů je mnoho. Péct tento chléb jsem se chystala už když vyšel na blogu My Cooking Diary. Skvělý recept má také Maškrtnica. Nakonec se můj recept blíží nejvíce tomu z Kitchen Story. Já se ale neumím držet receptů, většinou se mi nějaký líbí, chci podle něj péct a vytvořím z něj recept úplně jiný.

Potřebujete:

75 g oříšků, například mandlí nebo kešu
50 g celého máku
2 PL sezamových semínek
90 g lněných semínek
150 g ovesných vloček
150 g slunečnicových semínek
50 g dýňových semínek
1/2 kávové lžičky kmínu
1 kávovou lžičku soli
4 PL Psyllia – psyllium, rozpustná vláknina

450 ml vody
1 polévková lžíce medu
3 polévkové lžíce olivového oleje

Jako první ve větší míse smíchejte všechny suché suroviny včetně vlákniny. Místo mandlí použijte  Do odměrky připravte 400 ml vody a ní rozmíchejte med a olivový olej. Vodu s olejem a medem nalijte na směs semínek a důkladně zamíchejte, tak aby voda obalila každé semínko, každý oříšek. Směs jsem nechala přes noc lednici, je to ideální doba pro nasáknutí a spojení všech surovin. Pokud pospícháte, postačí i dvě hodiny. Nebo si vše připravte ráno a až přijdete z práce, stačí upéct.

Připravte si menší pekáček, zapékací mísu. Ideálně vyložte pečícím papírem celý nebo alespoň dno a boky pomažte olivovým olejem. Směs přendejte do pekáčku a pořádně vtlačte.  Pekla jsem na 180 stupňů cca 30 minut, až se udělala tmavší křupavá kůrka na povrchu. Pak jsem chleba opatrně vyklopila na plech vyložený pečícím papírem a pekla jsem dalších cca 30 – 40 minut minut dokud nebyla křupavá tmavá kůrka po celém chlebu.

Nechte chléb vychladnout, bude se dobře krájet a nebude se rozpadat. Pekla jsem takový chléb poprvé. On to není tolik chléb jako pečená zrníčka? Není tam žádná mouka a vše co obsahuje je zdravé. I med. Pokud nechcete dávat med, dejte lžíci například agávového sirupu.

Mám ráda obyčejný chleba, klasickou Šumavu, ale nemám tak úplně pocit, že by mě nasytil. Krajíček tohoto chleba je jako večeře. Beru to jako pečivo, i když to nemá s pečivem nic společného. Není tam mouka je to vlastně slisované zrní. Ideální se snídani, doplníte potřebnou porci vlákniny a získáte tím dost energie pro začátek dne.

Velkou výhodou zrníčkového chleba je jeho výdrž. Skladuji ho ve vzduchotěsné plastové krabičce. Třetí den po upečení chutná stejně jako první den.


Co je to Psyllium? 

Psyllium je rozpustná vláknina. Seženete ji v každé lékárně. Budou vám nabízet také vlákninu v tabletkách, tu neberte, jen tu v prášku.  Vláknina se získává ze semen Jitrocele indického a je velmi důležitá pro zažívání. Upravuje trávení, navodí pocit sytosti, hodí se proto také při dietách. Vláknina při kontaktu s tekutinou zvětší několika násobně svůj objem, navodí tak pocit sytosti. Je vhodná také jako prevence vzniku rakoviny tlustého střeva.  Psyllium může napomáhat při snižování špatného cholesterolu v krvi tím, že snižuje hladinu lipoproteinu. Vláknina, kterou psyllium obsahuje, zpomaluje vstřebávání cukru do krve, což u lidí postižených cukrovkou pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Pokud by jste chtěli vlákninu užívat pravidelně, nejlépe je začít ráno, můžete ji přimíchat například do jogurtu. Je bez chuti, neovlivníte tím tedy výslednou chuť snídaně.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *