Vánoce z rychlíku

V předvánočním čase by se mi hodilo mít nějaké super schopnosti.

Je 8.12, Mikuláš za námi, Vánoce se blíží a já mám velkou paniku, nestíhám. Přece jen mám něco upečeno.

Níže najdete recepty, které nepotřebují složitou přípravu a tímto obdivuji všechny pracující matky/blogerky, které stíhají nejen péct a zdobit, ale také vše krásně naaranžovat a vyfotit. Já to letos nedávám, přípravy jsou jako z rychlíku, v kuchyni nepořádek a dítě upatlané od mouky. Ale víte co jsem takhle šťastná a myslím, že syn také.

1. Tvarohová štola
2. Srdíčka
3. Kokosové pracny

Tvarohová štola

U štol platí, že čím déle se nechá uležet, tím je lepší. Upečte ji v těchto dnes a do Vánoc se stihne rozležet.

500 g hladké mouky
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
200 g cukru krupice
2 vejce
1/2 hery
50 g másla nebo sádla
1 polotučný tvaroh (250 g)
3 PL rumu
100 g kandovaného ovoce
ořechy, rozinky dle chuti

Uvedené množství je na dvě menší štoly. 
Vejce prošlehejte s cukrem a přidejte také vanilkový. postupně přidejte mouku smíchanou s práškem do pečiva, tvaroh, heru,  máslo a rum.  Rukama nebo v robotu pořádně propracujte a nakonec přidejte kandované ovoce, popřípadě rozinky, ořechy nasekané na menší kousky. z těsta uválejte silnější váleček nebo těsto zlehka rozválejte na silnou větší placku a přeložte jako dopis do DL obálky na třetiny. Troubu rozpalte na 180 stupňů a pečte 45 minut.

Ve větší míse smíchejte moučkový cukr s vanilkovým. Upečenou štolu potřete rozpuštěným máslem a obalte v cukru. Po vychladnutí zabalte do alobalu a dejte do spodní části lednice. Podávejte krájené na plátky.

Srdíčka

Miluji recepty, které nemají mnoho ingrediencí. Cukroví má více názvů a v každé rodině se mu říká trochu jinak. My vykrajujeme srdíčka, tak jim tak i říkáme.

250 ml Smetany na šlehání
500 g hladké mouky
250 g tuku

Moučkový a 1 vanilkový cukr na obalení

Tuk nechce povolit mimo lednici. Ze všech tří ingrediencí vytvořte vláčné, hladké těsto. Jde to celkem jednoduše a s těstem se velmi dobře pracuje. Vyválejte na cca 5mm tlusté, pokud se lepí, podsypte moukou, stačí opravdu málo. Dělám to tak, že si nasypu stranou trochu mouky a v ní obalím váleček. Vykrajujte srdíčka nebo jiné drobnější tvary.

Pečte cca 5-7 minut. Ihned po vyndaní z trouby obalujte v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým. Uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě.

Kokosové pracny
Recept je z nejnovější přílohy časopisu Žena a Život – Chuťovka 

Všichni okolo pečou klasické, tak proč nezkusit změnu, kokosové. Budete potřebovat formičky, já používám silikonové, koupíte je za pár korun v supermarketu.

200 g  strouhaného sušeného kokosu
200 g hladké mouky
100 g moučkového cukru
200 g másla
1 vejce

Kosos umelte na moučku v mixéru. Přidejte ostatní ingredience a v míse propracujte. Vznikne vám lepivá hmota. Silikonové formičky vymazávat nemusíte, plechové vymažte máslem, sádlem nebo olejem.  Těsto rovnoměrně vtlačte do formiček a pečte na 180 stupňů cca 8 minut. Z plechových jdou vyklopit hůře, lehce s nimi bouchnu o plech a upečené pracny vyskočí sami. Jako ostatní cukroví, mám pracny schované ve vzduchotěsné nádobě. Před podáváním můžete zlehka pocukrovat moučkovým cukrem.

Pozítří tu máme druhou adventní neděli. Můj víkend bude pečící, ale pokud najdete chvíli času, zajděte se s rodinou podívat na vánoční trhy, navštívit přátele nebo zapněte vánoční pohádku a užijte si trošku té předvánoční atmosféry s lidmi vám blízkými. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *