Netradiční tradice

Rok utekl jako voda. Vánoce. Nejkrásnější den nejen pro děti. Vzpomínám, jak jsem jako malá celý den netrpělivě čekala na cinkání zvonečku, který oznamoval příchod Ježíška. Teď už vnímám vánoce jinak, s mateřstvím dostaly maximální rozměr. 

Přijde letos Ježíšek?

Na svátky jsme jeli jeli s našim, včetně štědrého dne. Nápad jak tyto Vánoce uspořádat vzal do rukou Luky, který se domluvil s dědou.. Přesto jsme doma již měli stromeček. Pryč jsme odjížděli  na Štědrý den dopoledne, měli jsme na plánový výlet. Luky před odjezdem nezapomněl nachystat Ježíškovi mléko a cukroví. Naše tradice. Dětská radost, jiskry v očích a mysl plná očekávání, je to až neuvěřitelné. Celkem máme patery Vánoce, které tak nějak nakonec rozdělíme na třikrát

Štědrý den jsme strávili u mých rodičů. Mám o sedmnáct let mladšího bráchu, tak mají vánoce stále jiné kouzlo. Ještě ten večer si předáme dárky s mojí babičkou a dědou a také s bráchovou rodinou, mám ještě jednoho, o necelé tři roky mladšího bráchu, který má již také svou rodinu a roční synovec si dárky také moc užíval. Dárků byla hromada. Také si každý rok s rodinou říkáte, že si žádné dárky dávat nebudete, jen děti a nakonec je stromeček úplně plný? Neumím si představit nedat dárek rodičům nebo prarodičům. Ten pocit, že děláte někomu radost něčím, co by si jinak nekoupil, je strašně krásný.

První svátek vánoční jsme se přece jen zastavili doma. Co kdyby tam Ježíšek něco nechal. Rozzářené oči po druhé. To nadšení, které nastalo když Lukáš spatřil stromeček s dárky, nejde popsat. Druhý svátek vánoční přinesl Ježíšek dárky od mých druhých prarodičů a další části rodiny. Rozzářené oči po třetí. Nečekané události, dárky a nápady jsou vždy těmi nejlepšími. Tentokrát to bylo auto na dálkové ovládání, červený sporťák, který Luky od první jízdy miluje. Vozí v něm Lego panáčky, postavičky z vláčko-dráhy a já už jen čekám, kdy bude v autě vozit naše morče.

Před svátky se ozval Ex. Aktuálně náš čtyřúhelník ( Já, syn, Ex a jeho nová partnerka) nefunguje. Čekala jsem co nastane. Proběhlo předání dárku před bytem stylem – Ahoj, tohle ti u mě nechal Ježíšek. Díky. Tak ahoj. Lukášek to evidentně neřešil, z dárku měl radost, ale tím to končilo. Ač bych chtěla, aby se tahle situace urovnala, nemůžu nic, snažila jsem se několik let a jak říká kamarádka : Nebuď blbá! Nebudu. Delší povídání o nefunkčním fungování bude v lednu.

 

 

Tak jsem se v průběhu vánočních svátků dívala na své šťastné dítě a spokojenou rodinu. Celý měsíc jsem byla naprosto vyřízená. Lítala jsem mezi prací, školkou a nákupy. Upekla jsem 15 druhů cukroví, nakoupila dárky pro Lukyho za celou rodinu ( tak jako každý rok. Všichni řeknou, nakup za tolik a já pak schovávám do Vánoc v 1+1 spousty věcí). Byly dny, kdy jsem si připadala fyzicky úplně vyčerpaná. Ale neměnila bych, občas by se ta opora hodila, ale ono to za ty nervy prostě stojí. Když vidím spokojenost kolem sebe, tak bych to jinak udělat nechtěla. Nakonec, i kdybych si tisíckrát řekla, polevím! Nebude to tak. Jedu na doraz, ve všem co dělám.

Jak já s oblibou říkám, táhne mi na třicet, ale jsou věci, bez kterých si život představit neumím a se kterými se budu jednou těžko srovnávat.

Miluji tátovu polévku s játrovými knedlíčky, babičky bramborový salát, který každý rok posílá naší rodině v několika sklenicích a ujídáme ho už od 22. prosince.  Mám ráda ten čas, kdy se celá rodina schází.

Važte si toho, co máte. Všechno jednou skončí a nikdo neví kdy. 

A co dárky? 

Není těžké koupit hračku, těžké je vybrat kvalitní věc, která bude bavit a neskončí po pár dnech v koutě. To je to, čeho já se vždy děsím.
Letos měli úspěch snad všechny hračky které Luky dostal, včetně oblečení s tématikou Spiderman, Batman a Superman.

Pár tipu na dárky, které se mohou líbit:

  • Magický kinetický písek – seženete v každém hračkářství, kupovala jsem obyčejný, neznačkový a i tak má úspěch.
  • Dřevěné rozšíření dráhy pro auta – Moc se mi líbí propracování v Lidlu, mají více druhů, Luky dostal sadu z odkazu. V kamenných prodejnách jsem zaznamenala zlevnění některých sad, na internetu však zaručeně seženete všechny.  
  • Kouzelné čtení – Dlouho jsem zvažovala koupi tužky a knih. Není to tak levná záležitost. Nakonec jsem využila jednu z akcí a zakoupila jsem sadu tužky s hravou angličtinou, Knihu doprava, hru do auta a  papírové bubny a piano. Tužka baví celou rodinu.
  • Lego city – Lego je prostě lego, baví děti i dospělé. Rozšířili jsme sérii hasičů, Super Hero ale nejvíce se líbila mobilní velitelské centrum.
  • Knihy- Policejní pohádky jsou moc pěkně zpracované, během ledna budu objednávat ještě Záchranářské pohádky. Česká tvorba a krásné ilustrace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *