Na divokém západě

První červencový svátek mě čekala cesta na Vysočinu za synem. Původní plán vyrazit už v úterý padl a tak jsme jeli s brachovou rodinnou ve středu ráno.


Dálnice D1, noční můra všech, kteří se po ní potřebují dostat do cíle. Klid, aut průměrně a najednou kolona. Tak za 2,5 h v cíli nebudeme. Čekala jsem to horší, 30 minutové zdržení nebylo tak strašné oproti kolonám na Prahu.


Konečně v cíli, Šiklův mlýn. Má první návštěva, ale ze synovi vyprávění jsem o tomto westernovém městečku věděla mnoho. Má neuvěřitelnou paměť, na čtyřleté dítě až moc a jak to u dětí bývá, pamatuje si i to, co by neměl.


Krásné přivítání, po kterém následovalo vyprávění uplynulých čtyřech dnů. Ubytovaní jsme byli v malém srubu, jako víkendová chata byl dostačující, prostorný a útulný.  Výhled na hotel, biotop a obrovskou trampolínou, pro kterou mám slabost.


S dětmi jsem se vydala na průzkum centra Šiklova mlýna. Dokonalé prostředí divokého západu a mně nesměl chybět klobouk. Krámky se suvenýry, cukrárna, restaurace, dostatek všeho pro celou rodinu. Pro nejmenší jsou zde k vidění zvířátka v zooparku, králíci, koně, pávi a husy, kteří se volné pohybují, vtipná lama Sancho a mnoho dalších.


Vykoupat se můžete v aqaparku, jak se menší vodní nádrž nazývá. Dle mého to má do aquaparku daleko, ale na osvěžení to postačí a je to velmi pěkné odpočinkové místo. Do vodní nádrže, která je přírodně udržována pomocí mikroorganismů mají udělenou divokou řeku. Je to taková přírodní skluzavka. Jediné dvě výtky jsou neudržovaný výstup na začátek divoké řeky, květiny a keře okolo jsou sice velmi pěkné, ale zasahovaly do cesty, což nebylo dětem moc příjemné a všichni tedy chodily kudy se dalo včetně skrz řeku. Druhá věc, která mne zaráží je nezodpovědnost rodičů, kteří tam nechávají malé děti do 3 let samotné, plácají se pak přímo v místě dojezdu a nejednou se stalo, že je někdo z větších v rychlosti nabral, i když se snažíte, neubrzdíte to. Přístup některých rodičů byl znát i vůči velké nafukovací trampolíně vedle biotopu.


Před večeří jsem vzala syna a bráchu, ať se vydovádí. Trampolína už nebyla rozpálená, byla tam spousta dětí, ale při příchodu ani jeden rodič na dohled. Postupně se tam někdo objevil, vzal jedno dvě děti, ale dohled byl nulový. Možná jsem příliš úzkostlivá matka, ale v cizím prostředí v přímé blízkosti hlubokého koupaliště bych malé dítě nenechala. Trampolína sama o sobě je skvělá, velký nafukovací prostor, které pojme spoustu dětí. Stejnou máme v oblibě na Radavě a s kamarádkami jsme se na ní vyřádily také na farmě Blaník, v duši jsme pořád děti.


Pokud toužíte po zážitku, vyzkoušejte střelbu z luku, vláček Union Pacific, jízdu na koních, rodeo na elektrickém býkovi a až si budete chtít na chvíli odpočinout, pošlete děti na skákací hrad. V půjčovně kostýmů si vybere každý. Možností, jak se zabavit v Šiklově mlýně máte opravdu nespočet a jedna dovolená vám stačit nebude.


Během dne jsou vystoupení, třikrát v týdnu také ohnivá show zakončena ohňostrojem a odvážnější se po ukončení mohou svézt strašidelným vlakem, potkáte oběšence, smrtku s kosou, motorovou pilu a další. Na strašidelný vlak jsem syna nedostala, už jen odpoledne při představě, že tam půjdeme spustil pláč, ale příští rok ho snad zlomím.
Za dva dny, které jsem ve westernovém městečku strávila jsme se byli podívat na na tři  představení. Námluvy, Ohnivou show a Westernovou show. Příběh, život kovbojů ale večerní ohnivá show s napodobením atomové bomby byla bezkonkurenční. Úžasný zážitek, zakončený ohňostrojem vám dává pocit, že jste kdekoliv jinde, jen ne v České republice.


Počasí přálo a tak jsme večeře připravovali na grilu, dětí kolem dováděli ve svých kovbojských outfitech v představě, že jsou kovbojové, jen koně jim chyběli. Pokud to čas přes léto dovolí, navštívíme alespoň jednu z připravovaných akcí.


Pár poznatků na konec

  • Dovolenou rezervujte třeba i rok dopředu, pokud tedy neplánujete spát ve vlastním stanu, o ubytování ve westernovém městě je velký zájem.
  • Čím větší parta lidí, tím lépe, děti se zabaví a při hlídání se vystřídáte.
  • Pevné nervy na cestu, D1 je nevyzpytatelná a pokud tam náhodou nebudou práce na silnici, tutově tam bude nehoda.
  • Čím déle, tím lépe,  stejně se budete chtít vrátit buď vy nebo vaše ratolest.
  • Vysočina mi ukázala, že musíte mít po ruce oblečení všeho druhu. Ráno a večer v kalhotách a bundě, přes den si vystačíte s plavkami a kraťasy.
  • Vezměte si sebou hodně, hodně peněz. Pokud jedete s dětmi, tak ještě více.
  • Když už jste mysleli, že jste jste viděli vše a byli jste všude, dítě vás ujistí, že to není pravda.
  • Zážitků je mnoho a moje naivita, že bude syn tak unavený a brzy odpadne byla opravdu mylná.
  • Pistole chtějí nejen kluci, ale také holčičky, berte velkou zásobu kapslíků, dojdou přesně ve chvíli, kdy jste nejdál od obchodu, popřípadě má již zavřeno.


Již plánujeme termín na příští léto, přes finanční náročnost je to krásné místo se spoustou vyžití a pro děti nevyčíslitelnou cenou v podobě zážitků, které jen tak nezapomenou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *